Biografie

Michael Rice je mezinárodně uznávaný architekt pocházející z Irska. Architekturu studoval a je jeho zálibou. Zabývá se však nejen utvářením prostorů, které jsou příznivé životu.

Michael je praktický vizionář, který transformuje sny do reality. Bioarchitekt, mistr geometrie, designer, stavitel, šaman, bojovník, učitel. Dovedně přemosťuje světy a podporuje lidi aby se mohli dotknout nejhlubšího smyslu a potenciálu sebe sama, co nejplněji jej vyjádřili a mohli tak manifestovat krásu a harmonii ve svých životech a životech svých milovaných.

Michael přednáší, konzultuje a praktikuje mezinárodně, inspiruje, designuje a vytváří domy, stavby a komunity pro Nový svět.

Je nadaným učitelem, který je schopen nadšeně prezentovat a sdílet kombinaci starověké moudrosti a nových transformačních informací jednoduchou a přístupnou formou, která dovoluje lidem zlepšit jejich kreativitu a vytvářet lepší svět pro všechny.

Michael je přirozený lídr a entuziasticky učitel. Žije v České republice, ale cestuje po celém světě, přednáší, dělá semináře a konzultuje. Jeho vášeň, síla a praktické znalosti se magicky spojují, aby inspiroval lidi posunovat se přes strach a plně se otevřít svému srdci a záměru duše – abychom projevili svět, který bychom všichni mohli nazvat DOMOV.

Michael podporuje k vědomému životu Muže, kteří jsou napojeni na své nejvyšší volání – poslání a aktivně ho projevují: milovat a ochraňovat Ženu, Zemi a veškerý Život tak, aby KAŽDÝ mohl bezpečně a svobodně prozkoumat a vyjádřit svůj nejplnější potenciál.

IMG_0644.jpg IMG_0651.jpg IMG_0642.jpg michael-rice-arch3.jpg

(english)

Michael Rice was born and raised in Ireland, and currently leads its activity mainly in the Czech Republic and Central Europe. He studied at the School of Architecture as part of University College Dublin and was a member of the Royal Institute of Architects of Ireland. Michael Rice has received many awards in the field of architecture. Designs and builds with passion according to bio-architecture principles, sacred geometry, and living in accordance with nature.

Michael also travels in consultation and teaching the practical application of the principles of sacred geometry and bio-architecture in everyday life. His practical knowledge concerns the creation of an environment and the internal work of man, raising self-awareness and self-inner potential. In the past 20 years, presented lectures, workshops and experiential seminars in more than 30 countries. It is seen as a very competent, full of enthusiasm, passion and commitment.

Being a student and teacher of sacred geometry, it has established an integral part of all of their events. Sacred geometry provides a powerful structure and physical energy, increasing awareness and stimulating positive change at all levels.
Michael bioarchitecture defines as “the art and science of design and creation of an environment that create, promote and strengthen the whole system of life.” He designed and built more than 500 buildings in 12 countries, ranging from simple backyard gazebos, through large residential structures up to the center and space, which is a place for many different activities, including: communities, research centers and commercial space. Such activity is allowed to collect vast experience. Michael is involved in various projects, which allows him to expand and improve understanding of how to manifest, to construct the space so as to serve the entire surrounding life as a perfect fractal expression. Fractality is the deepest impulse of all beings to explore and express themselves to the fullest extent.

Currently under development is a practical online compendium of knowledge in the field of bio-architecture, for people who want to learn how to “connect” to their own innate passion and give it physical shape. This shape can be your own home – literally “house of dreams”. Michael Rice calls this process “remembering the future”.
Michael also developed and runs a very popular series of seminars-workshops for men, called Braveheart. These seminars are transformational opportunity for men of any age and from any environment, to jointly explore who they are to regain their power, connect to their most hidden and sacred dreams or goals to take a step forward with a greater presence, self-discipline, and the truth . The vision of a new, more harmonious way of life on Earth may become real when men are unable to fully capture the talents of their own women, the feminine aspect, the mother of the Earth – and build dreams by not fully felt.
Michael is actively involved in groups and communities around the world, inspired by the new models for a healthier and more balanced life. Very closely with one of such communities in the Czech Republic. As part of this community operates Karaites, a teacher who works extensively with women to help them fully open to who they really are. Michael and Karaites conduct joint seminars in many countries and offer a common service consulting projects for the realization of the principles of supporting life on Earth.

Michael is currently writing three books that will be published this year.
Websites worth a look:

www.beautyandtruth.org
www.bioarchitecture.ie
www.braveheartseminars.org